• Promocje
  • Kominki z kominem NOWOŚĆ
  • Piece KOZY
  • Grzejniki
  • Kotły i piece C.O.

GRZEJNIK - CZYLI NOŚNIK CIEPŁA I NIE TYLKO

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

Grzejnik jest drugim, podstawowym elementem instalacji centralnego ogrzewania. Następuje w nim przekazanie ciepła od wody grzejnej do pomieszczenia. Ciepło przekazywane jest poprzez konwekcję do powietrza w pomieszczeniu i przez promieniowanie do otaczających go powierzchni ścian, mebli, osób we wnętrzu.

Ze względu na sposób przekazywania ciepła grzejniki dzielą się na konwekcyjne, konwekcyjno- promieniujące i promieniujące. Ze względu na materiał z jakego są wykonane, grzejniki dzielimy na:

1

Grzejniki żeliwne

Do największych zalet żeliwiaków należy trwałość, odporność na ciśnienie, korozję, uszkodzenia mechaniczne. Bardzo dobrze wytrzymują częste opróżnianie instalacji z wody i uzupełnianie jej ubytków. Wytrzymują też pulsujące ciśnienie w instalacji. Wadą może być wygląd tych grzejników. Dawniej żeliwne grzejniki były jedynymi dostępnymi na rynku i nikt nie przejmował się ich żeberkowym wyglądem ale dziś, na tle innych grzejników, nie przedstawiają się tak imponująco, jak kiedyś.

    
2

Grzejniki stalowe.

Jest to doskonała forma obecnych grzejników. Są one energooszczędne, lekkie, w dodatku ładne. Niewielki ciężar i pojemność wodna sprawiają, że grzejniki te są bardzo dobrze przystosowane do pracy w nowoczesnych, zautomatyzowanych pompowych instalacjach centralnego ogrzewania.

3

Grzejniki aluminiowe.

Często instalowane są w domach jednorodzinnych ze względu na estetyczny wygląd. Poza tym są lekkie, czyste wewnątrz, posiadają bezwładność cieplną i dobrze współpracują z nowoczesną instalacją centralnego ogrzewania.

4

Grzejniki miedziane.

Dzielą się one na grzejniki konwekcyjne i konwektory. Zarówno w grzejnikach, jak i w konwektorach ciepło przekazuje miedziana rura, na której zaciśnięte są żebra z blachy aluminiowej. Ich zalety to trwałość, lekkość, mała pojemność wody i bezwładność cieplna.

4

Inne typy grzejników.

Jest to grupa grzejników, która dostosowana jest formą i wymiarami do określonych pomieszczeń i celów. Mowa jest przede wszystkim o grzejnikach łazienkowych, które pełnią także funkcję suszarek do ręczników. Spotkać je można najczęściej pod postacią drabinek z okrągłymi lub półpłaskimi, gładkimi rurami. Dostępne są też grzejniki do ogrzewania klatek schodowych, pokoi dziecięcych, grzejniki świecowe- do ogrzewania niewielkich pomieszczeń, oraz grzejniki dekoracyjne w formie abstrakcyjnych rzeźb.