• Promocje
  • Kominki z kominem NOWOŚĆ
  • Piece KOZY
  • Grzejniki
  • Kotły i piece C.O.

KUPUJEMY KOCIOŁ NA PALIWO STAŁE - NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

Kotły na paliwo stałe.


Ze względu na konstrukcję paleniska wyróżniamy:

1

Kotły ze spalaniem górnym - posiadają jeden lub dwa ciągi spalin, czyli kanały konwekcyjne przez które przechodzą spaliny. Kotły te są najbardziej popularne oraz najczęściej spotykane, gdyż są najtańsze. Warto jednak wiedzieć, że im więcej kanałów konwekcyjnych, tym lepszy jest odzysk ciepła i wyższa sprawność kotła.

2

Kotły ze spalaniem dolnym - proces spalania odbywa się na tylnej ścianie komory zasypowej lub w komorze spalania znajdującej się z tyłu komory zasypu.

3

Kotły z podajnikiem paliwa - w komorze spalania znajduje się palnik zasilany paliwem podawanym z podajnika. Na rynku dostępne są kotły, które w wyposażeniu standardowym lub jako wyposażenie dodatkowe posiadają miarownik ciągu albo wentylator i sterownik.Na co zwrócić uwagę przy wyborze kotła na paliwo stałe?

1

Najważniejszym parametrem jest moc kotła. Określana jest na postawie zapotrzebowania ciepła budynku. Dobierając kocioł można również korzystać ze współczynnika cieplnego zależnego od kubatury użytkowej budynku. Właściwy dobór mocy kotła pozwoli nam uniknąć niepotrzebnych wydatków w trakcie eksploatacji.

2

Eksploatując kołty na paliwo stałe należy odpowiednio często czyścić ścianki kanałów spalinowych z sadzy i lotnych popiołów. W przeciwnym razie utrudniony zostanie przepływ spalin co zaskutkuje zmniejszeniem mocy kotła, zwiększenie zużycia paliwa oraz zmniejszenie ciągu kominowego.

3

Należy pamiętać również, iż podłoga w kotłowni powinna być wykonana z materiałów niepalnych oraz pomieszczenie musi mieć zapewnioną wentylację grawitacyjną.