• Promocje
  • Kominki z kominem NOWOŚĆ
  • Piece KOZY
  • Grzejniki
  • Kotły i piece C.O.

MONTAŻ INSTALACJI OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO

Elżbieta Szymkowicz
16-06-2021

W pomieszczeniach, w których zainstalowane zostało ogrzewanie podłogowe, ciepło rozchodzi się równomiernie przez całą płaszczyznę podłogi. Zasadniczymi kwestiami przy wyborze ogrzewania podłogowego jest wielkość ogrzewanej powierzchni, rodzaj zasilania oraz etap budowy - to czy dom jest nowopowstały, czy poddawany do remontu.

Montaż instalacji ogrzewania wodnego podłogowego.

 a

 c

 b

 d

Rury wężownicy powinno układać się tak, by maksymalnie ograniczyć prowadzenie rur przez dylatację. Możliwe jest układanie wężownic na dwa sposoby:

- w sposób wężownicy pętlowej, co pozwala uzyskać bardziej regularny rozkład temperatury podłogi (rys. a).

- w sposób wężownicy meandrowej, przy ścianie o największych stratach ciepła, umieszcza się początek wężownicy o najwyższej temperaturze (rys. b).

Przy dużych otworach okiennych i drzwiowych, gdzie strata ciepła jest wyższa, należy zastosować strefę brzegową. Jest to strefa, w której temperatura podłogi jest wyższa, poprzez ułożenie rur z mniejszym rozstawem.

Zazwyczaj strefa brzegowa ma szerokość jednego metra wzdłuż ścian zewnętrznych, a wężownica w strefie brzegowej stanowi niezależny obieg. Dopuszczalne jest w małych pomieszczeniach, aby wężownica strefy brzegowej połączona była z pętlą zasadniczą rys. c i rys. d.


Materiały stosowane do wykonania ogrzewania podłogowego muszą charakteryzować się wyjątkową trwałością, wysoką wytrzymałością na naprężenia rozciągające oraz szczelnością. Materiały takie jak wykładziny elastyczne, dywanowe, kleje i lakiery do parkietów, a także panele podłogowe, muszą mieć dopuszczenie od producenta do zastosowania na ogrzewanie podłogowe, pod względem wydzielania się substancji szkodliwych w związku z podwyższoną temperaturą. Należy pamiętać, że ogrzewanie podłogowe, wodne, przed zalaniem rur betonem należy podać próbie szczelności na ciśnienie 0,6 MPa przez 24 godziny.